Ogłoszenia

MSZE ŚWIĘTE

Dzisiaj jest

sobota,
20 kwietnia 2024

(111. dzień roku)

Święta

Sobota, III Tydzień Wielkanocny
Rok B, II
Dzień Powszedni

 

 

Licznik

Liczba wyświetleń:
2385606

POLECAMY

ZS Niedźwiada Górna

Sakramenty


Do zawarcia sakramentu małżeństwa:

Narzeczeni, zamierzający zawrzeć sakrament małżeństwa, proszeni są o zgłoszenie się do Kancelarii Parafialnej przynajmniej na 3 miesiące przed planowanym terminem ślubu.

            Prawo Kanoniczne precyzuje, że tzw. "protokół przedmałżeński" należy sporządzić w Parafii narzeczonej lub narzeczonego, najlepiej tam, gdzie zamierzają ten sakrament zawrzeć. W przypadku chęci zawarcia sakramentu poza Parafią narzeczonej lub narzeczonego, winni poprosić właściwego proboszcza o wydanie tzw. "licencji" czyli pisma do wskazanej Parafii, w którym stwierdzi, że po rozmowie z narzeczonymi nie zachodzą żadne kanoniczne przeszkody do zawarcia małżeństwa. Może też zadecydować, że wspomniany protokół sporządza proboszcz Parafii, gdzie odbędzie się ślub. W ostatnim przypadku wydaje specjalne pismo do tego proboszcza.

Narzeczeni w Parafii winni zgłosić się do Kancelarii w godzinach otwarcia codziennie po mszy wieczorowej wyłączając święta i pierwsze piątki. Można też umówić się na spotkanie telefonicznie nr tel. proboszcza 601966526.

W czasie pierwszego spotkania narzeczeni powinni mieć następujące dokumenty:

1. ważny dowód tożsamości (dowód osobisty)

2. świadectwo chrztu i bierzmowania, jeżeli te sakramenty przyjęli poza naszą Parafią

3. świadectwo z ostatniej klasy gimnazjum (indeks) i szkoły ponadgimnazjalnej

4. świadectwo ukończenia katechezy przedmałżeńskiej tzw. "kursu przedmałżeńskiego"

Wówczas sporządza się PROTOKÓŁ PRZEDMAŁŻEŃSKI, która pozwala stwierdzić, że nie ma przeszkód kanonicznych lub osobowych do zawarcia sakramentu małżeństwa. Wtedy również narzeczeni deklarują się co do sposobu zawarcia małżeństwa (ślub konkordatowy).

Otrzymują również informacje co do dalszych działań (spowiedź, wygłoszenie zapowiedzi, dokumenty USC, termin drugiego spotkania, świadkowie, rekolekcje dla narzeczonych, spotkania w poradni rodzinnej. itp.)

Więcej informacji szczegółowych można uzyskać podczas rozmowy w Kancelarii.


Do przyjęcia chrztu św.


„Chrzest święty jest fundamentem całego życia chrześcijańskiego, bramą życia w Duchu  i bramą otwierającą dostęp do innych sakramentów. Przez chrzest zostajemy wyzwoleni od grzechu i odrodzeni jako synowie Boży, stajemy się członkami Chrystusa oraz zostajemy wszczepieni w Kościół i stajemy się uczestnikami jego posłania: "Chrzest jest sakramentem odrodzenia przez wodę i w słowie" (KKK 1213)

 

Chrzest gładzi grzech pierworodny, czyni nas Bożymi dziećmi i wprowadza do wielkiej rodziny ochrzczonych i do wspólnoty Kościoła.

 

Sakrament chrztu św. udzielany jest w II niedzielę miesiąca oraz w drugi dzień Świąt Wielkanocnych i Świąt Bożego Narodzenia podczas uroczystej Mszy św. o g. 10.30. 

 

Rodziców prosimy o zapisanie dziecka w Kancelarii Parafialnej przynajmniej w tygodniu poprzedzającym chrzest. Przy zapisie konieczne jest posiadanie skróconego aktu urodzenia dziecka z Urzędu Stanu Cywilnego.

Rodzice podają też nazwiska datę urodzenia i adresy rodziców chrzestnych.

Chrzestnymi mogą zostać osoby, który przyjęły już sakrament bierzmowania.

Chrzestni zamieszkali poza Parafią proszeni są o dostarczenie z własnej Parafii zaświadczenia, że są wierzący i praktykujący.

 

Sakrament bierzmowania

„Sakrament bierzmowania wraz z chrztem i Eucharystią należy do "sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego", którego jedność powinna być zachowywana. Przyjęcie tego sakramentu jest konieczne jako dopełnienie łaski chrztu. Istotnie, "przez sakrament bierzmowania ochrzczeni jeszcze ściślej wiążą się z Kościołem, otrzymują szczególną moc Ducha Świętego i w ten sposób jeszcze mocniej zobowiązani są, jako prawdziwi świadkowie Chrystusa, do szerzenia wiary słowem i uczynkiem oraz do bronienia jej" (KKK 1285)

 

Bierzmowanie jest sakramentem, który poprzez działanie Ducha Świętego umacnia nas do bycia dojrzałymi i odpowiedzialnymi świadkami Chrystusa w życiu według wiary na co dzień.

 

Do sakramentu bierzmowania przygotowuje się młodzież gimnazjalna w cyklu parafialnych spotkań z katechetą.

 

Bierzmowania udziela Ksiądz Biskup w terminie wyznaczonym przez wydział Katechetyczny, na specjalnej uroczystej Mszy św. 

Sakrament Eucharystii

„Najświętsza Eucharystia dopełnia wtajemniczenie chrześcijańskie. Ci, którzy przez chrzest zostali wyniesieni do godności królewskiego kapłaństwa, a przez bierzmowanie zostali głębiej upodobnieni do Chrystusa, za pośrednictwem Eucharystii uczestniczą razem z całą wspólnotą w ofierze Pana. (KKK 1322)

 

Eucharystia jest "źródłem i zarazem szczytem całego życia chrześcijańskiego". Inne zaś sakramenty, tak jak wszystkie kościelne posługi i dzieła apostolstwa, wiążą się ze świętą Eucharystią i do niej zmierzają. W Najświętszej bowiem Eucharystii zawiera się całe duchowe dobro Kościoła, a mianowicie sam Chrystus, nasza Pascha" (KKK 1324)

 

W naszej Parafii I Komunia św. udzielana jest zawsze w pierwszą niedzielę maja dzieciom klas drugich Szkoły Podstawowej, które przygotowuje Ksiądz Katecheta.

Sakrament namaszczenia chorych

"Przez święte chorych namaszczenie i modlitwę kapłanów cały Kościół poleca chorych cierpiącemu i uwielbionemu Panu, aby ich podźwignął i zbawił; a nadto zachęca ich, aby łącząc się dobrowolnie z męką i śmiercią Chrystusa, przysparzali dobra Ludowi Bożemu" (KKK 1499)

 

Sakramentu chorych udzielamy w Parafii zawsze w pierwsze piątki miesiąca jeśli jest taka prośba ze strony chorych odwiedzanych przez kapłana.


Można też wezwać kapłana zawsze gdy istnieje ryzyko zagrożenia życia.

Sakramentu chorych udziela się też w szpitalu. Czyni to Ksiądz Kapelan na życzenie chorego lub rodziny.

 

Prosimy, aby pamiętać, że sakrament ten nie jest jedynie zaopatrzeniem na drogę do wieczności, ale jest także umocnieniem w chorobie i cierpieniu.

 

Bliscy każdego chorego a szczególnie tego, któremu grozi niebezpieczeństwo śmierci powinni zatroszczyć się o to, aby przyjął ten sakrament. Jest to wyraz miłości wobec niego a także wyraz wiary w życie wieczne i odpowiedzialne postępowanie wobec Bliskiej nam osoby.